تاریخچه زبان HTML و نحوه پیدایش HTML

HTML زبانی است بسیار ساده و در آغاز شروع کار خود با تگ های بسیار محدودی شروع به فعالبت کرده است. صفحاتی کاملا استاتیک در روزهای آغازین تولد این زبان گرفته تا صفحاتی همراه با تصاویر متحرک، فلش ، فایلهای صوتی و تصویری در نسخه های اخیر این زبان، همه و همه نشان دهنده گسترده عظیم تغییراتی است که طی زمان، در این زبان بوجود آمده است. در این مقاله هدف ما تاریخچه HTML و چگونه پیدایش آن را مورد بررسی قرار میگیریم.

اختراع HTML توسط تیم برنرز – لی

زبان HTML ، در سال ۱۹۸۰ توسط تیم برنرز – لی ابداع شده و وارد دنیایی طراحی سایت شده است. زبان HTML را که تیم برنرز طراحی کرد کاملا بر اساس SGML بود که شیوه نشانه گذاری متن در واحدهای ساختاری شامل پاراگراف، سر صفحه ها، لیست ها و …. بود که بصورت جهانی مورد پذیرش همگان بود.  SGML را میشد در هر ماشینی مورد استفاده قرار داد. این ایده مستقل از مفسر بود (مانند مرورگرها و دیگر نرم افزار هایی که بتوانند آنرا نمایش دهند) و آن متن را میتوان در صفحه نمایش دید. داشتن برچسب های آغازین و انتهایی هم از SGML می آید. المان های دیگری مانند p، h1 تا h6، ol، ul و خیلی از المانهای دیگر نیز از SGML می آیند. اما چیزی که SGML ندارد لینک های ابر متنی هستند. ایده داشتن المان لنگر با ویژگی HREF ایده تیم برنرز – لی بود که اکنون مهمترین برچسب HTML محسوب میشود که ماشین را به وب هدایت میکند. ابداع HTML بر اساس SGML ایده بسیار مبتکرانه ای بود. افرادی هم بودند که زبان خود را برای وب توسعه دادند اما زبان آنها کمتر واقع گرایانه بود و بنابراین در دنیای اینترنت کمتر پذیرفته شد. مطمئنا سهولت استفاده از HTML و داشتن برچسبی به نام A برای داشتن لینک های ابر متنی ابداع تیم بسیار مفید بود.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
HTML چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

معرفی نسخه های HTML

  • HTML 2.0  (این نسخه در سال ۱۹۹۵ توسط بنیاد IETF انتشار یافت)
  • HTML 3.2  (این نسخه در سال ۱۹۹۶ به پیشنهاد W3 انتشار یافت)
  • HTML 4.01  (این نسخه در سال ۱۹۹۹ انتشار یافت)
  • XHTML 2.0 (این نسخه در بین سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ منتشر شد اما در حال حاضر در دسترسی نیست)
  • HTML 5 (در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و در حال حاضر مورد استفاده می شود)

ابر متن HTML

تیم برنزر، مستندات و مقالات علمی و ریاضی را که قرار بود بعنوان صفحه ای به اشتراک دیگر اعضا قرار داده شود را شبکه وب نامید. تیم به این موضوع فکر می کرد که صفحات علمی منتشر شده، باید چیزی فراتر از متن خالص باشند. او نام این مستندات و متون پیشرفته را ابر متن (HyperText) گذاشت بطوری که صفحات می توانستند به یکدیگر لینک بخورند. تیم قبل از ورودش و کار در سرن، بر روی تولید متون و پردازش محتوا، کار کرده بود و نام سیستم متنی خود را که در سال ۱۹۸۰ برنامه نویسی کرده بود “Enquire” گذاشته بود و تنها برای استفاده های شخصی و خصوصی از آن استفاده می کرد.

 

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]