سئو وب سایت چیست؟ چه کاربردی در سایت دارد؟

با سلام خدمت کاربران سایت آکادمی پروژه آ. ما در این مقاله قصد داریم به مفهوم اصلی سئو و کاربرد سئو وب سایت بپردازیم. اغلب صاحبان وب سایت ها شاید با معنی سئو آشنایی کاملی نداشته باشند و همچنین برخی از صاحبان وب سایت ها بر این باورند که وقتی سایت طراحی می شود یعنی دیگر کار تمام شده است. در حالی که این باور کاملا اشتباه است. بعد از اتمام کار طراحی سایت، تازه کار سایت شروع میشود.

تاریخچه سئو؟

از اواسط سال ۱۹۹۰ میلادی نخستین موتور های جستجو برای رتبه بندی سایت ها راه اندازی شده اند. و صاحبان وب سایت ها به دنبال تولید محتوا و بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو پرداختند. با پیشرفت دنیایی اینترنت موتور های جستجو بسیار تغییر و تحول کرده اند و الگوریتم های جدید و پیچیده تری وارد بازار اینترنت شد. با توجه به اهمیت سئو وب سایت امروز اغلب وبمستران به دنبال بالا آوردن سایت در نتایج جستجو می باشند البته این رقابت باعث شده است که از روش های غیر اخلاقی هم استفاده شود.

سئو سایت چیست؟

سئو (مخفف) Search Engine Optimization نیز می باشد. کلمه سئو در معادلات فارسی به معنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو می باشد. در سئو فاکتور های زیادی وجود دارد که ما در ادامه این مقاله به برخی از اصلی ترین فاکتور های سئو خواهیم پرداخت.

اهمیت سئو چیست؟

سئو وب سایت

با گذشت زمان تعداد افرادی که از گوگل برای رفع نیازهایشان استفاده می کردن اضافه می شود. بر اساس ارقام و اعداد گوگل روزانه بالغ بر ۳.۵میلیارد سرچ در گوگل انجام می شود. با توجه به این ارقام امروزه اگر کسی در دنیایی اینترنت جای نداشته باشد در آیند نه چندان دور کسب و کارش از صحنه روزگار حذف خواهد شد.

برای مثال: روزانه کلمه “خرید لپ تاپ” در گوگل ۸۰۰۰ هزار بار  سرچ می شود. این عدد بسیار بزرگی برای یک کلمه است. این رقم یعنی ۸۰۰۰ هزار نفر قصد خرید لپ تاپ را دارند اگر شما در این تعداد دفعات سرچ در صفحه اول گوگل باشید مطمئن باشید که فروش فوق العاده بالای را خواهید داشت. شاید جواب سوال شما کمی واضح تر شد اگر هنوز متوجه نشده اید اصلا نگران نباشید در ادامه مقاله ما تعداد زیادی از این مثال ها برای روشن شدن اهمیت سئو خواهیم گفت.

اهداف سئو سایت چیست؟

اگر بخواهیم هدف اصلی سئو را در یک جلمه بگوییم سئو یعنی کمک به وب سایت ها برای به دست آوردن محل بالا در نتایج جستجو ارگانیک و افزایش ترافیک سایت برای کسب در آمد بیشتر می باشد. البته این فرآیند بسیار زمانبر و نیازمند وقت بیشتر می باشد. شاید بی شک یکی از اصلی ترین سرمایه های سئو زمان باشد. همچنین اهداف کلی سئو را می توان این گونه بیان کرد :

 • باعث ایجاد برند
 • باعث افزایش ترافیک
 • باعث بهبودی رتبه سایت در نتایج جستجو
 • باعث فروش بیشتر محصولات
 • بهترین ابزار برای تبلیغات

مراحل مهم سئو وب سایت؟

سئو وب سایت

تمام مراحل سئو از اهمیت بالای برخودار هستند. اما برخی از مراحل سئو هستند که در درجه بالاتری هستند که ما در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

۱- سئو تکنیکال:

استاندارسازی کد نویسی، رعایت اصول کدنویسی در طراحی سایت که شامل ریسپانسیو سازی ، بهینه سازی سرعت سایت از موارد مهم سئو تکنیکال می باشد. امروز اغلب سایت ها با CMS های آماده طراحی شده اند. و باید در انتخاب قالب دقت بالای داشته باشید که موارد مربوط به سئو تکنیکال را رعایت کرده باشد.

۲- تحقیق کلمات کلیدی:

تحقیق در مورد کلمات کلیدی به این معنی می باشد که متوجه شویم که اغلب مخاطبان از چه کلماتی برای سرچ در گوگل استفاده میکنند. توجه! تحقیق کلمات کلیدی صرفا برای جذب بازدیدکنند نمی باشد بلکه با این کلمات کلیدی هدف اصلی سایت مشخص میشود. و همین کلمات هستند که محتوا سایت ما را تشکیل میدهند.

۳-سئو کلاه سیاه و سفید:

کلاه سیاه در اصل به روش و استراتژی های گفته می شود که قوانین و مقرارت موتور های جستجو تبعیت نمیکنند. اما روش کلاه سفید به تکنیک های گفته می شود که قوانین و راهنمای های گوگل و موتور های جستجو را رعایت کرده اند. البته این موضوع بسیار گسترده می باشد و در اینجا فقط به صورت مختصر توضیح داد شده است.

۴-رعایت ساختار محتوا:

منظور از رعایت ساختار محتوا به این معنی می باشد که شما در مقاله هایتان باید از یک تگ H1، دو تگ H2 و بقیه ساختار محتوا باید از تگ H3 و H4 استفاده کنید. رعایت اصول محتوا نویسی یکی از مهمترین عوامل سئو می باشد.

۵-بهینه سازی انکرتکست ها:

اغلب در این مورد سیع کنید انکر تکست های خود را طبق تحقیق کلمات کلیدی انتخاب کنید. لینکی که به یک کلمه میدهید باید سیع کنید مربوط به همان کلمه باشد. خود این عمل باعث لینک سازی هدفمند می شود.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
ثبت سایت در گوگل وبمستر(سرچ کنسول)

۶-بهینه سازی سئو داخلی و خارجی:

سئو داخلی صفحه به کنترل مستقیم کدها و یا محتویات وب سایت شما اعم از متن، تصویر، پیوند و … مربوط می‌شود؛ به طور کلی هر چیزی که در سایت خود بارگذاری می‌کنید مربوط به سئو داخلی می‌شود. این روش پایه تمام تلاش‌های بهینه‌سازی است زیرا جایی است که شما بیشترین کنترل را روی آن دارید. هر گونه تغییری را که شما در محتویات سایت خود ایجاد می‌نمایید در نتایج جستجو تاثیر گذار خواهد بود بنابراین سئو داخلی خیلی مهم است

 روش بهینه سازی خارجی صفحه شامل تمام ارتقاهایی است که در خارج از وب سایت شما انجام می‌شود؛ این شامل تمام چیزهایی است که می‌تواند در بدست آوردن رتبه‌بندی بالای سایت شما کمک کند. سئو خارجی در درجه اول در بدست آوردن لینک دهندگان (پیوندهایی که از سایت‌های دیگر به سایت شما اشاره می‌کنند) متمرکز می‌شود سپس با استفاده از روش‌هایی که در خارج از وب سایت انجام می‌شود به بهینه‌سازی موتور جستجو می‌پردازد.

عوامل مهم دیگر در سئو سایت:

 • بازاریابی محتوا
 • لینک سازی هدفمند
 • استفاده از محتوای آموزشی
 • استفاده از کدهای اسکیما
 • بهینه سازی تصاویر
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی
 • استفاده از ابزار های آنالیز
 • رعایت اصول الگوریتم ها

سئو وب سایت

سخن آخر:

 تمام آن چیزهایی که برای شروع و یادگیری سئو لازم است بدانید گفت شد. اگر تازه‌کار باشید فکر می‌کنم حالا دیگر نگاه درستی به مفهوم سئو پیدا کرده‌اید اما این تازه اول راه است و برای حرفه‌ای شدن باید بیشتر از این‌ها تلاش کنید. نگران هم نباشید، چون آکادمی پروژه آ در این مسیر همیشه با شماست و با اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می‌دهد راه شما را تا حرفه‌ای شدن هموار می‌کند.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]