رنگ بندی در طراحی وب سایت

یکی از تصمیم گیری های مهم طراحان وب سایت هنگام ایجاد قالب و طراحی وب سایت، تعیین رنگ یا رنگ های مورد استفاده برای نوشته ها، پس زمینه صفحات و نیز تصاویر است. چرا که از منظر روانشناسی هر رنگ و یا ترکیبی از چند رنگ متنوع، حس خاصی را به ببینده القاء می کند. تیم آکادمی پروژه آ در این مقاله قصد دارد بصورت شفاف این موضوع را بررسی و آنالیز کند.

برای نمونه، وب سایت های رسمی مانند ادارات دولتی و شرکت های تجاری ترجیح می دهند از رنگ های ملایم مانند آبی روشن یا خاکستری در طراحی سایت استفاده می کنند. این وب سایت ها اغلب کاربران خود را به فضایی ساده و تاحدی رسمی مواجه می کنند اما برعکس وب سایت های شخصی دوست دارند وب سایت شان یک ماهیت فرهنگی و هنری داشته باشد و بیشتر از رنگ های شاد مانند سبز، قرمز و آبی استفاده می کنند.

رنگها در فرهنگ ها و مناطق جغرافیایی مختلف، اثرات ناخودآگاه متفاوتی را برای بینندگان برجا می گذارد، پس به همین دلیل اغلب پیشنهاد یک رنگ کلی برای رنگ بندی وب سایت چندان عملی نیست. در یک دسته بندی کلی می توان رنگ ها را به دو دسته تقسیم بندی نمود. رنگ های گرم و سرد مانند زرد، نارنجی و قرمز در بیننده حس هیجان را القا می کنند و رنگ های سرد مثل آبی، صورتی و خاکستری جزوه رنگ های آرامش بخش محسوب می شوند و در میان طراحان وب سایت ها محبوبیت بیشتری دارند. به ویژه رنگ آبی و ترکیبات آن با سفید یا خاکستری که باعث ایجاد حس پایداری و اطمینان می شود.

رنگ بندی در طراحی وب سایت

نمایش رنگ ها در طراحی وب سایت

نمایشگر های رایانه ای از هزارن نقطه رنگی تشکیل شده اند که پیکسل نام دارند و همه رنگ ها را با ترکیب سه رنگ قرمز (Red)، سبز(Green) . آبی(Blue) را می سازند: به همین دلیل هنگام انتخاب رنگ برای صفحات وب یا تصاویر که قرار است روی نمایشگر دیده می شوند باید از سیستم رنگ (RGB) استفاده کنید که از ترکیب حروف اول این سه رنگ ساخته شده است.

برای تولید یک رنگ سیستم RGB، هر یک از رنگ ها می توانند کدی بین صفر تا ۲۵۵ داشته باشند: برای مثال رنگ سفید از ترکیب B=255 ، G=255  ، R=255 ساخته می شود که نتیجه نمایش بیشترین درجه قرمز، سبز و آبی است. به همین ترتیب برای نمایش رنگ قرمز از ترکیب B=0 ، G=0 ، R=255 استفاده می شود و برای ساخت رنگی مثل زرد باید R و G را برابر ۲۵۵ و B را برابر صفر قرار دهید. این مقدار را می توان به صورت (۲۵۵.۲۵۵.۰)RGB هم نشان داد.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
بهترین نرم افزار های طراحی وب در سال 2019

بنابراین از ترکیب سه رنگ اصلی که هر یک می توانند ۲۵۵ حالت داشته باشند، تعداد ۲۵۶ معادل ۱۶،۷۷۷،۲۱۶ رنگ قابل نمایش به دست می آید.

در هنگام طراحی وب سایت، به جای استفاده از قالب عددی ذکر شده، مقادیر رنگ ها را در یک سیستم هگزادسیمال (مبنای شانزده) نمایش می دهند و هر رنگ حداکثر دو رقم را به خود اختصاص می دهد که می تواند بین ۰۰ تا FF (معادل صفر تا ۲۵۵ در مبانی ده دهی) متغیر باشد. به این ترتیب عدد ۲۵۵ در مبنای شانزده به صورت FF در آید.

[table id=1 /]

در نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ هنگام تعیین رنگ می توانید از کدهای هگزادسیمال یا سیستم RGB برای انتخاب رنگ مورد نظر بهره ببرید. در اغلب این نرم افزارها گزینه ای به نام Web Color وجود دارد که با تایید آن، انتخاب شما به رنگ هایی بسیاری کمی محدود می شود. این دسته از رنگ ها را که زیر مجموعه ای کوچک از ۲۵۶ رنگ قابل تولید در سیستم RGB هستند، رنگ های امن وب می نامند.

رنگ بندی در طراحی وب سایت

این نوع رنگ ها در سیستم عامل های مختلف، مرور گرهای قدیمی و نیز رایانه هایی که از نظر سخت افزاری چندان قوی نیستند، مطابق با طراحی اولیه نشان داده می شوند. در رنگ های امن وب برای یک از رنگ های R و G و B فقط مقادیر جدول زیر مجاز است:

[table id=2 /]

بنابراین رنگ های (۰.۲۰۴.۵۱)RGB و (FF0021) ممکن است در برخی مرورگرها مطابق با انتظار طراح نشان داده نشوند و رنگ آنها با افزایش نور به یکی از رنگ های امن وب نزدیک شود.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]