آموزش ایجاد فایل HTML و نحوه ذخیر آن

با سلام خدمت تمامی کاربران آکادمی پروژه آ. در این آموزش قصد داریم نحوه ایجاد فایل HTML را به شما دوستان گرامی آموزش دهیم.

برای ایجاد و ساخت هر نوع فایلی نیاز به یک نرم افزار داریم برای ساخت فایل HTML هم نیاز به نرم افزار می باشد اما برای ایجاد یک سند در HTML فقط به یک برنامه ساده نیازمند هستیم. پیشنهاد میکنم اگر شما در سطح مبتدی هستید از این برنامه NotePad استفاده کنید و اگر بصورت حرفه ای کار می کنید از نرم افزار  Adobe Dreamweaver استفاده کنید.

برای نوشتن کدها و برچسب های HTML نیازمند محیط برنامه NotePad می باشیم به این محیط ویرایشگر متن گویند. البته به یاد داشته باشید برای ویرایشگر های زیاد و رایگانی در سطح اینترنت وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده کنید اما هیچ کدام از آنها به اندازی NotePad مناسب نیستند.

آموزش نحوه ایجاد فایل HTML

اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنید برنامه NotePad را اجرا کنید و اگر از سیستم عامل Mac استفاده می کنید TextEdit را اجرا نمایید.

بعد از اینکه برنامه NotePad را اجرا کردین همانند شکل زیر یک پنجره برای شما باز می شود.

ساخت فایل HTML

همان طور که در شکل بالا می بینید فایل HTML ما خالی است. برای نمونه ما تیکه کدی را درون برنامه میگذاریم. شما هم همراه با ما این کار را انجام دهید.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
ابزارهای مورد نیازکد نویسی (HTML)

اگر شما با ساختار زیر آشنایی ندارید می توانید از مقاله ساختار صفحات HTML استفاده کنید.

<!DOCTYPE html>
<html>

<head>
  <title>آکادمی پروژه آ</title>
</head>

<body>
<p>آموزش زبان اچ تی ام ال</p>
</body>

</html>

حالا کدهای بالا را کپی کنید و داخل برنامه بگذارید همانند شکل زیر

ساخت فایل HTML

حالا نوبت به این میرسد که فایل مورد نظر را ذخیر کنید در منوی بالا بر روی File و بر روی گزینه Save As کلیک کنید همانند شکل زیر یک پنجره برای شما باز می شود.

ساخت فایل HTML

در این قسمت باید دو چیز را تغییر دهید اول باید پسوند فایل HTML را به htm. یا html. تغییر دهید با تغییر پسوند شما یک فایل HTML را تولید می کنید. دوم باید Encoding را به UTF-8 تغییر دهید این کار باعث می شود تا از زبان فارسی پشتیبانی کند. اگر قسمت Encoding را UTF-8 انتخاب نکنید باعث می شود حروف فارسی بصورت نامشخص نمایش داده شود. البته می توانید این تغییر را هم با کد نویسی انجام دهید در قسمت <head> می توانید کد <“meta charset=”utf-8> را اضافه کنید تا زبان فارسی را ساپورت کند.

تقریبا کار ما با برنامه NotePad  تمام شده است حالا باید برنامه را اجرا کنید. با چه برنامه ای باید فایل HTML را اجرا کنیم؟ بسیار ساده است با یک مرورگر به راحتی می توانید فایل خود را اجرا کنید.

ساخت فایل HTML

به مسیری که فایل HTML را ذخیر کردین برگردین و با یکی از مرورگرهای خود فایل را باز کنید یک پنجره همانند شکل بالا برای شما ظاهر می شود. به همین سادگی می توانید یه صفحه وب در HTML را ایجاد کنید.

سخن آخر

در انتهای این مقاله ما نحوه ایجاد فایل HTML را یاد گرفتیم دانستیم که باید با چه برنامه ای فایل های HTML را ایجاد کنیم و چگونه کدهای خود را داخل آن ذخیر کنیم همچنین نحوه اجرا آنها را یاد گرفتیم.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]