معرفی جامع HTML و کاربرد آن در برنامه نویسی

اگر اندکی با طراحی سایت یا برنامه نویسی وب آشنایی داشته باشید حتما کلمه HTML به گوشتان خورده است و این سوال در ذهنتان به وجود آمده است که HTML چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله ما قصد داریم با معنی اصلی HTML و کاربرد آن در برنامه نویسی وب بپردازیم. ما در این مقاله به تمامی سوالات شما که در مورد کلمه HTML برای شما نامفهوم است را مفهوم کنیم.

HTML چیست؟

HTML یک زبان برای توصیف صفحات وب می باشد. عبارت HTML مخفف Hyper Text Markup Language که به معنی “نشانه گذاری(علامت گذاری) ابر متن” می باشد. زبان HTML یک برنامه نویسی نیست بلکه زبان علامت گذاری می باشد. یک زبان علامت گذاری شده که شامل صدها یا هزاران تگ می باشد زبان HTML از تگ ها برای ساخت صفحات وب استفاده می کند. اگر با این تعریف و جلمه، مفهموم اصلی HTML را نفهمیدید اصلا نگران نباشید چون ما در ادامه قرار است بصورت شفاف تر این کلمه (HTML) را بررسی کنیم.

کاربرد اصلی HTML چیست؟

اگر بخواهیم در یک جلمه کاربرد اصلی HTML را بیان کنیم. میتوانیم اینگونه توصیف کنیم. “HTML ابزاری است که با استفاده از چیزهایی به نام تگ، میتوانیم اقدام به ساخت قالب کنیم و همچنین شما با استفاده از HTML میتوانید اسکلت اصلی سایت خود طراحی کنید”

تگ <tag> چیست؟

باید معنی تگ را اینگونه بیان کرده که قدرت HTML بر گرفته شده از تگ های می باشد. در واقع هر تغییر یا کاری را که بخواهیم در HTML اعمال کنیم باید از طریق تگ های انجام دهیم. تگها در HTML میتوانند لینک سازی، ایجاد جدول، پاراگراف یا هر چیز دیگه ای را بسازند و با استفاده از این تگ ها میتوانید قالب یا همان اسکلت سایت خود را بسازید.

HTML چیست؟

خصوصیات تگها در HTML:

  • تگها داخل علامت کوچکتر و بزرگتر قرار می گیرند<HTML>
  • تگها معمولا بصوتر جفت می آیند
  • تگها دارای شروع و پایان می باشند <HTML>متن شما <HTML/>
  • برای بستن کد حتما باید از علامت / استفاده کنید

نمونه ای از کد HTML :

<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<title>Page Title</title>
</head>
<body>

<h1>This is a Heading</h1>
<p>This is a paragraph.</p>

</body>
</html>

 

اجرای و نوشتن کدهای HTML:

با توجه به ساده گی زبان HTML به راحتی و بدون هیچ تکنولوژی خاصی می توان آن را اجرا کرد. شما برای اجرا کدهای HTML تنها نیازمند یک مروگر می باشید هیچ فرقی ندارد شما از چه مرورگری استفاده می کنید. البته ما پیشنهاد میکنیم اگر تازه کار هستید برای نوشتن کدهای HTML از برنامه NotPad استفاده کنید و اینکه می توانید به مرور زمان از برنامه های دیگر مانند NotPad plus ، Dreamweaver و … استفاده کنید. توجه کنید این مقاله فقط برای تعریف کلمه HTML می باشد اگر میخواهید صفر تا صد HTML را یاد بگیرید میتوانید به قسمت آموزش HTML در سایت آکادمی پروژه آ مراجعه نمایید.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
بهترین نرم افزار های طراحی وب در سال 2019

یادگیری زبان HTML چقدر زمانبر می باشد؟

اغلب کسانی که تازه وارد این کار شده اند این سوال را دائما از خود می پرسند که یادگیری زبان HTML چقدر زمانبر می باشد؟ بستگی به هدف شما دارد مدت زمان یادگیری هم متفاوت است. خواندن و یادگیری تگها و HTML برای رفع نیاز می تواند حتی به مدت تنها چند روز طول بکشد. شما حتی می توانید اصول مقدماتی آن را در چند ساعت فرا بگیرید. وقتی که شما به  تگها HTML مسلط پیدا کنید می توانید طراحی قالب HTML را شروع کنید. ولی برای حرفه ای تر شدن وقت بیشتری را باید برای این کار صرف کنید، تا تجربه های جدید شما را برای این کار آماده کند. همچنین برای یادگیری بهتر زبان HTML میتوانید به سایت w3schools.com مراجعه نمایید.

تفاوت HTML با نسخه جدید HTML5 در چیست؟

HTML5 آخرین نسخه از HTML است که طراحی وب را برای طراحان وب بسیار ساده تر و جذاب تر کرده است و چندین ویژگی بسیار جدید و جالب دارد. اگر میخواهید یک طراح وب حرفه‌ای باشید، حتما باید از HTML5 استفاده کنید و به آن مسلط باشید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]