آموزش جامع نصب وردپرس بر روی سی پنل (Cpanel)

با عرض سلام تمامی کاربران سایت آکادمی پروژه آ در این مقاله قصد داریم که نحوه نصب وردپرس بر روی هاست Cpanel را آموزش دهیم. در این آموزش تمامی مراحل نصب وردپرس بر روی سی پنل را به شما کاربران آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

وردپرس چیست؟

در جلسات قبلی با وردپرس و کاربرد وردپرس آن آشنا شدیم. در یک جمله وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا است که با استفاده از آن می توانیم سایت یا وبلاگ خود را راه اندازی کنیم. وردپرس در ابتدا تنها یک سیستم رایگان وبلاگ نویسی بود که امکانات خوبی را در اختیار وبلاگ نویسان قرار میداد و سپس بصورت یک نرم افزار متن باز برای مدیریت محتوا معرفی شد. اما وردپرس تنها برای سایت های وبلاگی و خبری نیست، خوشبختانه وردپرس در سال های اخیر پیشرفت فوق العاده ای داشته است که با استفاده از این سیستم مدیریت محتوا می توانید هر نوع سایت را طراحی کنید. همچنین وردپرس دارای پلاگین و افزونه های متعددی در سطح اینترنت می باشد برای مثال شما برای راه اندازی سایت فروشگاهی نیازمند افزونه ووکامرس هستید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله وردپرس چیست و چه کاربردی دارد، را حتما مطالعه کنید!

مقاله را به طور کامل و دقیق مطالعه نمایید و اگر ابهامی بود یا وقت کافی برای مطالعه نداشتید کل مراحل نصب را برایتان بصورت ویدئویی توضیح داده ایم!

مراحل نصب وردپرس بر روی سی پنل 

قبل از نصب وردپرس بر روی هاست سی پنل (Cpanel) باید حتما این موارد را انجام داده باشید:

  • خرید هاست وردپرسی یا Cpanel
  • خرید و ثبت دامنه مورد نیاز
  • ست کردن دامنه با هاست مورد نظر
  • دانلود آخرین ورژن نسخه وردپرس
  • شروع و راه اندازی نصب وردپرس

همان طور که در بالا اشاره شد است ابتدا آخرین نسخه وردپرس را دانلود کنید سیع کنید وردپرس فارسی را از مخزن دانلود کنید. پس از دانلود نسخه وردپرس حالا از طریق آدرس www.yourdomin.com/cpanel وارد هاست سی پنل خود شوید.

مرحله اول:بارگذاری فایل وردپرس

در اولین مرحله ابتدا باید فایل وردپرسی دانلود شده خود را باید داخل هاست سی پنل خود بارگذاری کنید.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

حال در صفحه کنترل پنل روی گزینه File Manager کلیک کنید همانند شکل زیر یک صفحه برای شما باز می شود در قسمت سمت چپ پوشه public_html را مشاهده می کنید وارد این پوشه شوید.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

ریشه اصلی هاست شما همین پوشه public_html است شما باید وردپرس را در این پوشه نصب و راه اندازی کنید.

برای قرار دادن فایل وردپرس و نصب وردپرس بر روی سی پنل مطابق شکل زیر بر روی گزینه upload کلیک کرده:

نصب وردپرس بر روی Cpanel

حالا وارد صفحه آپلود فایل می شوید همانند شکل زیر بر روی گزینه Select File کلیک کرده و فایل وردپرس را انتخاب کنید. مدتی طول میکشد تا فایل آپلود شود.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

بعد از به اتمام رسیدن آپلود فایل مجددا به پوشه public_html برگشته در این پوشه شما چیزی را مشاهد نمی کنید در قسمت بالا صفحه بر روی دکمه Reload کلیک کنید تا فایل برای شما نماش داده شود.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
وردپرس چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

حال باید فایل وردپرس را از حالت زیپ خارج کرده برای این کار برروی فایل زیپ کلیک راست کرده و گزینه Extract را انتخاب نمایید تا فایل از حالت زیپ خارج شود.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

بعد از Extract کردن فایل زیپ مطابق شکل زیر یک پوشه برای شما نمایش داده می شود. البته دیگر لازم به نگهداری فایل زیپ ودرپرس نداریم می توانیم آن را حذف کنیم. برروی فایل زیپ کلیک راست کرده و گزینه Delete را بزنید این کار باعث نظم بیشتر در فایل های شما می شود.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

پس از حذف فایل زیپ حالا بر روی پوشه آبی رنگ در شکل بالا کلیک کنید داخل این پوشه یک سری پوشه و فایل های دیگری وجود دارد باید این فایل ها را به ریشه اصلی یا همان پوشه public_html h انتقال دهیم.

نکته: اغلب کسانی که در نصب وردپرس دچار مشکل می شوند در همین قسمت انتقال فایل به ریشه اصلی می باشد سیع کنید از گزینه Select All استفاده کنید که تمام فایل انتقال پیدا کند.

اما یک سوال اینجا پیش میاید که چرا باید این اطلاعات را به ریشه اصلی منتقل کنیم؟ اگر می‌خواهید سایت شما با زدن آدرس دامنه نمایش داده شود باید تمامی فایل‌های اصلی وردپرس در public_html یا روت قرار گیرد در غیر اینصورت باید انتهای آدرس اصلی wordpress/ را نیز وارد کنید که این کار بی معنی‌ است.

برای انتقال اطلاعات مطابق شکل زیر تمام فایل ها داخل پوشه را انتخاب نمایید کلیک راست کرده و گزینه Move را انتخاب نمایید.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

بعد از کلیک کردن بر روی گزینه Move پنجره ای برای شما نمایش داده می شود که مسیر انتقال فایل را تعیین می کنید همانند شکل زیر باید شما کلمه wordpress را از مسیر پاک کنید و در انتها برروی گزینه Move File کلیک کنید تا فایل ها به پوشه public_html انتقال داده شوند.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

حالا وقتی که برروی پوشه public_html کلیک می کنید باید تمام فایل در این پوشه باشند. بعد از انتقال فایل ها خود پوشه wordpress حذف نمایید تا فایل های شما منظم تر باشد.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

برای اینکه مطمئن باشیم که اطلاعات مون درست کار میکنه و تا اینجا هیچ مشکلی وجود ندارد به آدرس اصلی دامنه سایت مراجعه می کنیم بعد از وارد کردن نام دامنه باید بلافاصله همانند شکل بالا این تنظیمات برای ما نمایش داده شود. اگر این صفحه برای شما نمایش داده نمی شود حتما مراحل نصب وردپرس بر روی سی پنل رو مجددا انجام بدین اما اگر مشکلی وجود دارد با ادامه مقاله با ما همراه باشید.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس

مرحله دوم: ایجاد پایگاه داده

حالا نوبت به این میرسه که برای وب سایت مون یک دیتابیس درست کنیم که اطلاعات مون داخلش نگهداری بشه در این مرحله نحوه ساخت دیتابیس و تنظیم دیتابیس بر روی وب سایت رو توضیح میدیم. برای ساخت دیتابیس مجددا وارد هاست سی پنل شوید مطابق شکل زیر بر روی گزینه MySQL Database کلیک کنید.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

با کلیک کردن بر روی گزینه MySQL Database یک صفحه همانند شکل زیر برای شما باز می شود.نصب وردپرس بر روی Cpanel

در این صفحه باید نامی برای دیتابیس خود انتخاب کنید در فیلد New DataBase نام مورد نظرتان را وارد کنید و در انتها بر روی دکمه Create Database کلیک کنید.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

یک پیغام به رنگ سبز با متن Added the database در ادامه ساخت دیتابیس به شما نمایش داده می شود. حال بر روی گزینه go back در همان صفحه کلیک کنید. دیتابیس به خوبی ایجاد شد در صفحه مورد نظر کمی اسکرول کنید تا به قسمت MySQL User همانند شکل زیر برسید.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

در اینجا نیز یک UserName و Password را برای دیتابیس خود ایجاد می کنیم و در فیلد Password Again تکرار پسورد را وارد می نماییم. اگر پسوردی مد نظرتان نمی باشد می توانید از فیلد passwoed generator استفاده کنید و در نهایت بر روی گزینه Create User کلیک کنید. در این قسمت هم همانند شکل بالا یک پیغام سبز رنگ به شما نمایش داده می شود که یوزرنیم به خوبی ایجاد شد و مجددا بر روی دکمه go back کلیک می کنیم.

دوباره در همان صفحه کمی دیگر اسکرول کنید تا به قسمت Add User To Database برسید در اینجا یوزرنیم ایجاد شده را به دیتابیس متصل می کنیم. و بر روی دکمه Add کلیک کنید.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

بعد از اتصال یوزرنیم به دیتابیس، مطابق تصویر زیر به صفحه Manage User Privileges منتقل می شوید در این صفحه گزینه ALL PRIVILEGES به معنی دسترسی کامل به دیتابیس را انتخاب می کنید. البته بستگی به شما دارد که چقدر به UserName دسترسی بدهید اما سیع کنید همیشه گزینه ALL را انتخاب کنید.

و در انتها بر روی دکمه Make Changes کلیک کنید در ادامه یک پیغام سبز رنگ حاوی اتصال بین یوزرنیم و پسورد برای نمایش داده می شود.

 

نصب وردپرس بر روی Cpanel

سیع کنید این صفحه بالا را نبندید یا نام کاربر و نام دیتابیس را کپی کنید چون در ادامه نصب بهشون نیاز خواهیم داشت.

مرحله سوم:راه اندازی وردپرس بر روی دامنه

حالا برای نصب وردپرس بر روی سی پنل، باید دامنه خود را در مروگر وارد نمایید همانند شکل زیر صفحه ای به شما نمایش داده می شود و بر روی دکمه “بزن بریم!” کلیک کنید.

نصب وردپرس بر روی Cpanel

خب حالا یک صفحه همانند شکل زیر به شما نمایش داده می شود که اطلاعات مونو باید کامل کنیم.

آموزش نصب وردپرس بر روی Cpanel

در این صفحه سه فیلد نام پایگاه داده، نام کاربری و رمز پایگاه داده الزامی می باشد که باید تکمیل شود و در آخر روی گزینه “فرستادن” کلیک کنید اگر اطلاعات شما درست باشد باید وارد صفحه زیر شوید.

آموزش نصب وردپرس بر روی Cpanel

اگر صفحه بالا نمایش داده شود به این معنی می باشد که شما هیچ مشکلی ندارید و بر روی دکمه “اجرای نصب” کلیک کنید. با زدن این دکمه، وارد صفحه مطابق شکل زیر می شوید که باید اطلاعات مربوط به ورود به سیستم وردپرس را مشخض کنید.

آموزش نصب وردپرس بر روی Cpanel

در این صفحه یک عنوان برای وب سایت خود ست کنید و یک نام کاربری و رمز عبوری برای ورود به سیستم وردپرس تعیین کنید اگر رمزی مورد نظرتان نمی خود وردپرس یک رمز قوی انتخاب می کند.

ایمیل خودتان را وارد نمایید همچنین می توانید تیک عدم نمایش صفحات سایت برای موتور های جستجو را بزنید.

و در آخر بر روی دکمه “راه اندازی وردپرس” کلیک کنید تا نحوه نصب وردپرس بر روی سی پنل به اتمام برسد و شما می توانید به کمک نام کاربری و رمز عبور وارد قسمت پیشخوان شوید و فعالیت خود را شروع کنید.

آموزش نصب وردپرس بر روی Cpanel

 

سخن آخر:

ما در این مقاله سیع کرده ایم به صورت کامل و تصویری نصب وردپرس بر روی Cpanel را به شما دوستان سایت آکادمی پروژه آ آموزش داده ایم امیدواریم این آموزش به شما کمک کرده باشد. در نصب وردپرس بر روی سی پنل نحوه آپلود اطلاعات در هاست سی پنل، نحوه ساخت دیتابیس و راه اندازی وردپرس را آموختیم. اما اگر شما تازه کار هستید می توانید از صفحه طراحی وب سایت وردپرس، سایت خود را سفارش دهید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]