منظور از طراحی سایت داینامیک و استاتیک در چیست؟

با سلام خدمت تمامی کاربران آکادمی پروژه آ. در این آموزش قصد داریم تفاوت طراحی سایت داینامیک و استایتک را به شما دوستان آموزش دهیم. برای طراحی وب سایت حتما باید یکی از این دو نوع وب سایت را انتخاب کنیم داینامیک یا استاتیک؟

ممکن است هنگام وبگردی در اینترنت سایت های گوناگونی را مشاهد کنید برای مثال بعضی از این وب سایت ها با پسوند  html و بعضی دیگر با پسوندهای asp و php در نوار مروگر شما باشند. تفاوت پسوندهای نا آشنا که با فرمت های مختلفی در سطح اینترنت می باشند چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید با دو تعریف آشنا شوید: وب سایت های استاتیک ایستا و وب سایت های داینامیک پویا.

سایت استاتیک(ایستا) چیست؟

وب سایت های استاتیک یا ایستا به آن دسته از وب سایت هایی گفته می شود که میزان تغییر اطلاعات در آنها پایین است و به همین دلیل ساخت آنها با استفاده از چند صفحه وب با فرمت htm و قرار دادن این صفحات بر روی هاست انجام میگیرید.

در این نوع وب سایت ها، صفحاتی که کاربر مشاهد می کند به صورت مستقیم توسط طراح وب سای ایجاد شده و تغییرات محتوای صفحات فقط توسط طراح همراه با کد نویسی html می باشد.

برای مثال در وب سایت یک آژانس مسافرتی که حاوی تبلیغاتی در مورد تورهای و نیز لیست قیمت های سه ماهه است، صفحات مورد نظر در قالب چند فایل HTML ایجاد و بر روی سرور وب قرار می گیرد و وقتی موعد تغییر لیست قیمت ها رسید، آن صفحه مجددا طراحی شده و با صفحه قبل جایگزین می گردد.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
تفاوت زبان برنامه نویسی asp.net با php

سایت داینامیک(پویا) چیست؟

در مقابل، وب سایت های داینامیک که گاهی برنامه های کاربردی وب هم نامیده می شوند ساختار پیشرفته تر و منعطف تری دارند. در این وب سایت ها که عموما توسط گروهی متشکل از طراحان و برنامه نویسان تولید می شوند، برای ورود اطلاعات جدید، مدیریت اطلاعات قبلی و نیز ایجاد تغییرات در تعداد و شکل ظاهری صفحات امکانات مجزایی در نظر گرفته می شود.

برای مثال وب سایت یک خبر گزاری که روزانه صدها خبر جدید بر روی وب سایت خود می فرستد باید حاوی امکاناتی برای تنظیم سریع ساختار متن و تصاویر خبر، دریافت و مدیریت نظرات کاربران یا ایجاد بخش های خبری جدید باشد تا صفحات به سرعت تولید شده و در اختیار کاربران قرار گیرند.

در این گونه وب سایت ها که محتوای پویایی دارند اطلاعات نه در صفحات مجزا بلکه در پایگاه داده ذخیر می شود.

البته ذکر این نکته ضروری است که وقتی پردازش درخواست کاربر روی سرور وب انجام می گیرد نتیجه پردازش در قالب کدهای HTML برای مروگر فرستاده می شود.

مقایسه سایت داینامیک و استاتیک؟

سایت داینامیک و استایتک

  • هزینه طراحی سایت داینامیک بیشتر نسبت به طراحی سایت استاتیک است اما هزینه پشتیبانی و نگهداری سایت استاتیک بیشتر از سایت داینامیک می باشد.
  • بروزرسانی اطلاعات و دیتا ها در سایت داینامیک بسیار آسان می باشد جاگذاری اطلاعات از طریق CMS ها یا پورتال های صورت می گیرد اما در سایت های استاتیک بسیار سخت می باشد.
  • در طراحی سایت داینامیک هر کسی می تواند از سایت استفاده کند بدون هیچ دانش برنامه نویسی اما در سایت استایتک لازم است کد نویسی بلد باشید.
  • در طراحی سایت داینامیک می توانید در کمترین زمان هزارن صفحه ایجاد کنید اما در سایت های استاتیک بسیار مشکل وجود دارد.
  • سئو سایت های داینامیک نسبت به سایت های استاتیک بهتر است.

سخن آخر

ما در این مقاله تعریف سایت داینامیک و استاتیک را یاد گرفتیم و آنها را با هم مقایسه کردیم. به این نتیجه رسیدم که طراحی سایت داینامیک بهتر از سایت استاتیک می باشد سایت های استاتیک فقط برای طراحی سایت شخصی به کار می رود آن هم در جاهای خاص. آکادمی پروژه آ به شما توصیه می کند حتما برای طراحی سایت از سایت های داینامیک استفاده کنید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]