وردپرس بهتر است یا جوملا ؟ کدام را انتخاب کنیم ؟

انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) یک تصمیم مهم و حیاطی می باشد که انتخاب هر کدام، پیامدهای بزرگی را برای وب سایت دارد. هر کدام از این پلتفرم ها دارای امکانات سفارش سازی گسترده هستند این در حالی است که وردپرس و جوملا هر کدام دارای معایب و مزایایی است هر دوی این سیستم های دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند اما کدامیک مناسب هستن؟ در این مقاله تیم آکادمی پروژه آ قصد دارد که دو پلتفرم وردپرس و جوملا را مورد بررسی و آنالیز قرار دهد.

چهار تفاوت اصلی بین وردپرس و جوملا؟

تفاوت اساسی بین وردپرس و جوملا این است که جوملا به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا به منظور ارائه وب سایت های پورتالی شروع به کار کرد، در حالی که وردپرس در ابتدا یک پلتفرم متمرکز بر وبلاگ بود. به هر حال امروز هر دو پلتفرم وردپرس و جوملا قادر به طراحی هر نوع وب سایت می باشند. هر دو پلتفرم قطعا از لحاظ فنی جدا از نرم افزار نیستند.

اگر میخواهید یک وب سایت طراحی کنید حتما از همه ای جنبه ها آن را مورد بررسی قرار دهید که کدام یک از سیستم های مدیریت محتوا به کار شما میایید.

تا به اینجا شاید چیزی خاصی متوجه نشده باشید اصلا نگران نباشید در چهار مورد پایین بی صورت دقیق تفاوت آنها آشکار می شود:

۱. سئو وب سایت(بهینه سازی موتور های جستجو):

اگر ما قابلیت های سئو وب سایت و بهینه سازی را در هر دو سیستم مقایسه کنیم می بینیم که جوملا چند فیلد اضافه تر برای عملیات سئو قرار داده است.

wordpress-vs-joomla

این بدین معناست که قابلیت های سئو و بهینه سازی در هر دو پلتفرم بصورت دقیق پیاده سازی نشده است. اما اگر نگاهی به وردپرس بیندازیم می بیینم که این سیستم افزونه های متعددی از جمله Yoast SEO را برای خود راه اندازی کرده است این افزونه بسیار قدرتمند و محبوب می باشد که دارای ویژگی های متعددی است.افزونه Yoast SEO نمره سئو خود را با رنگ های سبز، نارنجی، قرمز، طبقه بندی کرده است. همچنین این افزونه قابلیت های بهتر برای خوانایی پست شما اضافه می کند.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
سئو(SEO) چیست؟

اما در طرف مقابل جوملا افزونه Easy Frontend SEO را در مقابل افزونه Yoast پیاده سازی کرده است این افزونه به شما کمک می کند که اطلاعات مربوط به سئو مانند متا، کلمه کلید و ….. را ویرایش کنید اما اگر شما اطلاعات مربوط به سئو را وارد نکنید این افزونه به صورت خودکار اطلاعات مورد نیاز را جایگزین می کند.

wordpress-vs-joomla

اما کدام یک از سیستم ها از نظر سئو و بهینه سازی بهتر است؟ افزونه Easy Frontend SEO شاید مناسب و کاربردی باشد اما به اندازی افزونه ای Yoast SEO قدرتمند و محبوب نیست پس وردپرس یک پله از جوملا بالاتر می رود.

۲. امنیت در سیستم های جوملا و وردپرس:

وقتی که صحبت از امنیت میایید داستان جدی تر می شود که کدام پلتفرم از نظر امنیت بهتر است:

با توجه به محبوبیت وردپرس، این سیستم مدیریت محتوا آسیب پذیر می باشد. اما چرا ؟ همان گونه که اشاره شد است وردپرس بسیار محبوب می باشد اما این سیستم دارای هزاران افزونه در سطح اینترنت می باشد بعضی از این افزونه ها بسیار مناسب و کاربردی هستند اما بعضی از این افزونه های از نظر امنیتی بسیار ضعیف هستند اما وردپرس از تمام این افزونه های پشتیبانی می کند که این کار اشتباهی است و امنیت وردپرس را ضعیف تر می کند. در حالی که این یک مشخصه مثبت است، اما این یک کابوس از دیدگاه امنیتی است.

اغلب ویژگی های امنیتی وردپرس از طریق افزونه های امنیتی این سیستم تامین می شود. پس بر اساس توضیحات داده شده این پلتفرم از نظر امنیتی قابل اطمینان نمی باشد.

از سوی دیگر اما جوملا از سوکت های SSL و ۲FA پیشتیبانی می کند همین عمل باعث می شود که از نظر امنیت یک سیستم مدیریت بهتری باشد. حالا وردپرس و جوملا با نتیجه ۱-۱ مساوی هستند.

۳. پتانسیل سفارش سازی:

در حال حاضر جوملا و وردپرس دارای افزونه های متعددی در سطح اینترنت می باشند هر چند تعداد افزونه های وردپرس نسبت به جوملا بیشتر می باشد. با این حال اگر به دو افزونه بالا نگاه میکنیم ما احساس میکنیم پیشنهادات بیشتری دارد. اصلا لازم به کلام های بیشتر نیست دو افزونه Yoast SEO و Easy Frontend SEO  گویایی تمام حرفا می باشند.

Easy Frontend SEO

اگر بخواهیم وردپرس و جوملا را از نظر سفارش سازی با هم مقایسه کنیم به این نتیجه میرسیم که وردپرس نسبتا بهتر می باشد این سیستم مدیریت محتوا همانه گونه که داری افزونه های متعددی می باشد با همان گونه هم دارای قالب های متعددی در سطح اینترنت می باشد. تا اینجا وردپرس یک پله نیز بالاتر از جوملا می باشد.

۴. پتانسیل مدیریت محتوا:

هر دو وردپرس و جوملا CMS های پیچیده ای هستند که کاربران را قادر می سازد تا هر نوع وب سایتی را ایجاد و مدیریت کنند. اگر چه وردپرس در ابتدا با وبلاگ نویسی کار خود را شروع کند اما در حال حاضر جزوه بهترین سیستم های مدیریت محتوا می باشند.

برای اطلاعات بیشتر این مطلب را هم بخوانید...
مزایا و معایب طراحی سایت با وردپرس

از سوی دیگر جوملا یک سیستم پیچیده و مشهور است که اسناد و ویژگی های فوق العاده ای را ارائه می دهد. همچنین برای استفاده از این پلتفرم نیاز به هیچ تجربه طراحی سایت نیست.

تفاوت وردپرس و جوملا از نظر پتانسیل مدیریت محتوا تقریبا با هم برابر می باشند. شما به کمک سیستم وردپرس می توانید به راحتی آن را نصب کرده و سایت خود را راه اندازی کنید بدون هیچ محدویت سایت خود را طراحی کنید. و در  آخر با توجه به مقایسه های انجام شده و بررسی های صورت گرفته وردپرس نسبت به جوملا بهتر می باشد.

سخن آخر:

در برخی از موارد، جوملا از وردپرس انعطاف پذیرتر می باشد. این سیستم دارای ویژگی های بسیار برای طراحی سایت می باشد بدون اینکه به افزونه ای تکیه کرده باشد. با این حال ما در بین وردپرس و جوملا، سیستم مدیریت محتوا وردپرس را پیشنهاد می کنیم.

wordpress

همان طور که در مقاله قید شده است وردپرس در سئو و بهینه سازی عالی می باشد همچنین وردپرس دارای افزونه ها و قالب های متعددی می باشد. آمارها نشان داده است که بیش از ۷۵ میلیون سایت با وردپرس طراحی و راه اندازی شده اند. این نشان دهنده ای سادگی و انعطاف پذیری و محبوبیت وردپرس می باشد. اگر شما هم میخواهید یک سایت با سیستم مدیریت محتوا داشته همینک به قسمت طراحی سایت با وردپرس رفته و سایت خود را سفارش دهید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]